Matura z historii sztuki – 7 efektywnych sposobów na naukę
Czy wiesz że średni wynik na maturze z historii sztuki w 2020 roku wyniósł 41%?*
Zapewne zależy Ci na dobrym wyniku z matury z historii sztuki, a jak wiadomo wiedza sama się nie zdobędzie, dlatego przedstawiamy 7 sposobów na efektywną naukę na maturę z historii sztuki. Dzięki tym sposobom uzyskasz satysfakcjonujący wynik, a wiedza, którą posiądziesz przyda się również na maturze z języka polskiego.
1. Książki i podręczniki
W szkole jesteśmy przyzwyczajeni głównie do pracy z podręcznikiem. Niestety często są one nudne jak flaki z olejem i podają jedynie suche fakty. Ucząc się historii sztuki najlepiej jest zrozumieć założenia danych kierunków oraz poznać myślenie artysty.
Dzięki zagłębieniu się w szczegóły informacje na dłużej, zostają w głowie, a nauka przestaje być „wkuwaniem” a dociekaniem. Chcemy wiedzieć więcej i więcej, przez co dane wydarzenia zaczynają być logiczne, a to co się dzieje w życiu artystów ciekawą historią „szarego człowieka”.
Wracając do książek, jako źródła czerpania wiedzy. Serdecznie polecam czytać biografie. Po przerobieniu 300 stron o jednym artyście z pewnością nie zapomnicie o nim na długie lata. Dodatkowo dużo książek biograficznych przedstawia tło historyczne oraz tłumaczy dlaczego dany artysta zmienia swój styl.
Oto kilka propozycji biografii. „Smaczki” z życia wielu z nich z pewnością pomogą wam na wypracowaniu znajdującym się na końcu arkusza z historii sztuki.
„Goya. Artysta i jego czas” Robert Hughes „Picasso. Biografia” Henry Gidel „Tamara Łempicka. Sztuka i skandal” Lara Claridge „Wojna Witkacego, czyli kumboł w galifetach” Krzysztof Dubiński „Leonardo da Vinci” Walter Isaacson
Oczywiście biografie to nie wszystko. Przygotowując się do matury musimy znać chronologię zdarzeń, nurtów itp. Do uporządkowania sobie wszystkiego najlepszym wyjściem będzie podręcznik. Większość z nich nie wyczerpuje dostatecznie tematów, ale daje zarys epok, czy twórczości. Dobrze pamiętać, że gdy zaciekawi nas jakieś zagadnienie warto pogrzebać głębiej i np poczytać artykuły na internecie lub zajrzeć do innych książek typowo o tym.
Osobiście korzystałam z dwóch podręczników, które możne polecić:
„SZTUKA I CZAS. OD PREHISTORII DO ROKOKA.” oraz „SZTUKA I CZAS. OD KLASYCYZMU DO WSPÓŁCZESNOŚC„ Barbara Osińska „Sztuka cenniejsza niż złoto” Jan Białostocki
2. Fiszki online
Połączenie dwóch półkul mózgowych podczas nauki, to najskuteczniejszy sposób na zapamiętanie dzieła sztuki i informacji z nim związanych.
Fiszki z historii sztuki są tak naprawdę połączeniem każdego podpunktu tego artykułu, ponieważ zawierają grafikę dzieła sztuki, nazwę miejsca gdzie się znajduje, imię autora, czy nawet datę powstania.
FiszArt.pl – fiszki z historii online, to ponad 2000 dzieł sztuki umieszczonych na fiszkach. Serdecznie polecamy wykorzystanie 10 darmowych fiszek już teraz!
3. Próbne matury, stare matury i zadania z matur
Trening czyni mistrza. W robieniu arkuszy najważniejsze jest to abyście poznali typ zadań oraz kryteria oceniania. Piszcie jedynie to o co pytają w zadaniu – nie mniej, nie więcej. Egzaminator nie przyzna większej ilości punktów nawet, jeżeli to co napiszecie dodatkowo będzie zgodne z prawdą.
Pamiętajcie również o poprawnej pisowni nazwisk oraz nazw muzeów. Zadanie, w którym możecie popisać się dodatkowo wiedzą, to wypracowanie.
To co jest wymagane od was na egzaminie znajdziecie w informatorze.
4. Lekcje online, kursy online
To opcja dla osób, które są w stanie przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na swoją edukację. Są opcje droższe np. lekcje indywidualne z nauczycielem, ale coraz popularniejsze stają się zajecia grupowe w formie wykładów, które mogą kosztować nawet o połowę mniej.
Gdy zainteresuje nas jakieś zagadnienie warto poszukać seminarium na jego temat (takowe tworzy np. kanał Architecture is a good idea).
Nauka online ma oczywiście darmowe alternatywy, którymi są blogi, artykuły oraz filmy na YouTube.
Przykładowe kanały na YouTube o historii sztuki:
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak, Aleksandra Doligalska, Art Freak- Historia sztuki, The National Gallery
5. Podcasty
Podróż autobusem, zmywanie garów lub sprzątanie? Podcast to idealne tło do tych zajęć 😀 Najlepiej taki o historii sztuki. W naszym języku nie ma ich za wiele, ale po angielsku jesteśmy w stanie znaleźć kilka dobrych.
Po polsku
Po angielsku
6. Media społecznościowe
Języków obcych, najlepiej się uczymy gdy mamy z nimi częsty kontakt. Identycznie jest ze sztuką. Obserwując strony na Facebook, Instagram lub Reddicie o historii sztuki jest szansa, że zdobędziemy wiedzę którą wykorzystamy na maturze.
Jednak uważajmy na niewiarygodne źródła i unikajmy stron wypełnionymi demotywatorami. Najlepiej sprawdzone są strony muzeów, przez które możemy dowiedzieć się również o bieżących wydarzeniach. Dodatkowo przyda nam się to w zadaniu na maturze, w którym musimy przypisać dzieło do danego muzeum.
Przykładowe strony na Facebooku
- FiszArt – codziennie #dailyfiszka
7. Muzea
Oprócz obserwowania mediów społecznościowych muzeów warto, wybrać się do nich osobiście. Jeżeli nie mieszkacie w dużym mieście jak Warszawa czy Kraków nic straconego. Wiele mniejszych miejscowości ma zabytkowe ratusze, muzea sztuki ludowej lub skanseny, z których możemy czerpać wiedzę, którą wykorzystamy na wypracowaniu.
Oczywiście, jak myślimy o maturze z historii sztuki to mamy przed oczami raczej te najpopularniejsze muzea. Osobista wizyta, w którymś z tych obiektów z pewnością ułatwi zapamiętywanie popularnych obrazów oraz pozwoli na lepsze doświadczenia estetyczne.
Przykładowe muzea w Polsce często pojawiające się na maturze
- MN w Warszawie
- MN w Krakowie
- MN w Poznaniu
- Zamek Królewski w Warszawie
- Zamek na Wawelu
- Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
- Muzeum Sztuki w Łodzi