Matura z historii sztuki – 7 efektywnych sposobów na naukę

Czy wiesz że średni wynik na maturze z historii sztuki w 2020 roku wyniósł 41%?*

Zapewne zależy Ci na dobrym wyniku z matury z historii sztuki, a jak wiadomo wiedza sama się nie zdobędzie, dlatego przedstawiamy 7 sposobów na efektywną naukę na maturę z historii sztuki. Dzięki tym sposobom uzyskasz satysfakcjonujący wynik, a wiedza, którą posiądziesz przyda się również na maturze z języka polskiego.

1. Książki i podręczniki

W szkole jesteśmy przyzwyczajeni głównie do pracy z podręcznikiem. Niestety często są one nudne jak flaki z olejem i podają jedynie suche fakty. Ucząc się historii sztuki najlepiej jest zrozumieć założenia danych kierunków oraz poznać myślenie artysty.

Dzięki zagłębieniu się w szczegóły informacje na dłużej, zostają w głowie, a nauka przestaje być „wkuwaniem” a dociekaniem. Chcemy wiedzieć więcej i więcej, przez co dane wydarzenia zaczynają być logiczne, a to co się dzieje w życiu artystów ciekawą historią „szarego człowieka”.

Wracając do książek, jako źródła czerpania wiedzy. Serdecznie polecam czytać biografie. Po przerobieniu 300 stron o jednym artyście z pewnością nie zapomnicie o nim na długie lata. Dodatkowo dużo książek biograficznych przedstawia tło historyczne oraz tłumaczy dlaczego dany artysta zmienia swój styl.

Oto kilka propozycji biografii. „Smaczki” z życia wielu z nich z pewnością pomogą wam na wypracowaniu znajdującym się na końcu arkusza z historii sztuki.

Oczywiście biografie to nie wszystko. Przygotowując się do matury musimy znać chronologię zdarzeń, nurtów itp. Do uporządkowania sobie wszystkiego najlepszym wyjściem będzie podręcznik. Większość z nich nie wyczerpuje dostatecznie tematów, ale daje zarys epok, czy twórczości. Dobrze pamiętać, że gdy zaciekawi nas jakieś zagadnienie warto pogrzebać głębiej i np poczytać artykuły na internecie lub zajrzeć do innych książek typowo o tym.

Osobiście korzystałam z dwóch podręczników, które możne polecić:

2. Fiszki online

Połączenie dwóch półkul mózgowych podczas nauki, to najskuteczniejszy sposób na zapamiętanie dzieła sztuki i informacji z nim związanych.

Fiszki z historii sztuki są tak naprawdę połączeniem każdego podpunktu tego artykułu, ponieważ zawierają grafikę dzieła sztuki, nazwę miejsca gdzie się znajduje, imię autora, czy nawet datę powstania.

FiszArt.pl – fiszki z historii online, to ponad 2000 dzieł sztuki umieszczonych na fiszkach. Serdecznie polecamy wykorzystanie 10 darmowych fiszek już teraz!

3. Próbne matury, stare matury i zadania z matur

Trening czyni mistrza. W robieniu arkuszy najważniejsze jest to abyście poznali typ zadań oraz kryteria oceniania. Piszcie jedynie to o co pytają w zadaniu – nie mniej, nie więcej. Egzaminator nie przyzna większej ilości punktów nawet, jeżeli to co napiszecie dodatkowo będzie zgodne z prawdą.

Pamiętajcie również o poprawnej pisowni nazwisk oraz nazw muzeów. Zadanie, w którym możecie popisać się dodatkowo wiedzą, to wypracowanie.

To co jest wymagane od was na egzaminie znajdziecie w informatorze.

4. Lekcje online, kursy online

To opcja dla osób, które są w stanie przeznaczyć pewną sumę pieniędzy na swoją edukację. Są opcje droższe np. lekcje indywidualne z nauczycielem, ale coraz popularniejsze stają się zajecia grupowe w formie wykładów, które mogą kosztować nawet o połowę mniej.

Gdy zainteresuje nas jakieś zagadnienie warto poszukać seminarium na jego temat (takowe tworzy np. kanał Architecture is a good idea).

Nauka online ma oczywiście darmowe alternatywy, którymi są blogi, artykuły oraz filmy na YouTube.

Przykładowe kanały na YouTube o historii sztuki:

Radosław Gajda & Natalia Szcześniak, Aleksandra Doligalska, Art Freak- Historia sztuki, The National Gallery 

5. Podcasty

Podróż autobusem, zmywanie garów lub sprzątanie? Podcast to idealne tło do tych zajęć 😀 Najlepiej taki o historii sztuki. W naszym języku nie ma ich za wiele, ale po angielsku jesteśmy w stanie znaleźć kilka dobrych.

Po polsku

Po angielsku

6. Media społecznościowe

Języków obcych, najlepiej się uczymy gdy mamy z nimi częsty kontakt. Identycznie jest ze sztuką. Obserwując strony na Facebook, Instagram lub Reddicie o historii sztuki jest szansa, że zdobędziemy wiedzę którą wykorzystamy na maturze.

Jednak uważajmy na niewiarygodne źródła i unikajmy stron wypełnionymi demotywatorami. Najlepiej sprawdzone są strony muzeów, przez które możemy dowiedzieć się również o bieżących wydarzeniach. Dodatkowo przyda nam się to w zadaniu na maturze, w którym musimy przypisać dzieło do danego muzeum.

Przykładowe strony na Facebooku

  • FiszArt – codziennie #dailyfiszka

Instagram

@polishmasterofart

@historyof.art

@dailyart_official

@fiszart

7. Muzea

Oprócz obserwowania mediów społecznościowych muzeów warto, wybrać się do nich osobiście. Jeżeli nie mieszkacie w dużym mieście jak Warszawa czy Kraków nic straconego. Wiele mniejszych miejscowości ma zabytkowe ratusze, muzea sztuki ludowej lub skanseny, z których możemy czerpać wiedzę, którą wykorzystamy na wypracowaniu.

Oczywiście, jak myślimy o maturze z historii sztuki to mamy przed oczami raczej te najpopularniejsze muzea. Osobista wizyta, w którymś z tych obiektów z pewnością ułatwi zapamiętywanie popularnych obrazów oraz pozwoli na lepsze doświadczenia estetyczne.

Przykładowe muzea w Polsce często pojawiające się na maturze

  • MN w Warszawie
  • MN w Krakowie
  • MN w Poznaniu
  • Zamek Królewski w Warszawie
  • Zamek na Wawelu
  • Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie
  • Muzeum Sztuki w Łodzi

*Statystyki z matur 2020 cke.gov.pl

Może Ci się również spodoba